A Viticulture eszenciális kiadását 2015-ben a Stonmaier Games kiadó jóvoltából jelent meg, Jamey Stegmaier és Alan Stone közös játékaként. 13 éves kortól, 1-6 fő játékos részére nyújt egy remek euro játékot, 1,5-2 órás időkeretben.
Mit kapunk a dobozban:
Játékelemek ( 42 szőlőtőkekártya (zöld hátoldal), 36 borrendeléskártya (lila hátoldal), 18 dűlőkártya, 24 automakártya, 36 mama & papakártya, 38 nyáriidénymunkás-kártya (sárga hátoldal), 38 téliidénymunkás-kártya (kék hátoldal)), táblák (1 játéktábla, 6 borászattábla), jelzők (30 munkásfigura 6 különböző színben, és 1 szürke ideiglenes munkás), 6 fő-munkás figura, 50 üvegjelző (szőlő & bor), 6 ébredésjelző (kakasok), 6 győzelmipont-jelző (dugók), 6 követéssáv-jelző (borosüvegek), 48 fa építményjelző (színenként 8 egyedi jelző), karton líraérme (52 bronz 1-es, 12 ezüst 2-es, 8 arany 5-ös), 1 kezdőjátékos-jelző (szőlő)), szabálykönyv & szabály-összefoglaló.
Hogyan kell játszani?
A társasjátéknak van egy szoliter módja, mikor a játék a játékos ellen indul egy kártyapaklival, amely a borász dolgát nehezíti a játék menet folyamán.
Amennyiben legalább 2 játékossal játsszuk a Viticulture-t, minden játékos a közös játék táblán próbál meg érvényesülni a munkásaival. A táblán különböző pozíciókba helyezhetjük le embereinket, mellyel bizonyos akciókat hajthatunk végre. A lehelyezési hely és ember limitált, amely egy versengést csempész a játéba. A játékosok a saját táblájukon gyűjtögetik a szőlő termő területeket szimolizáló parcelláikat, fejlesztik a bor előállításához szükséges gépezeteiket, bővítik a boros pincéjüket az ott tárolt három féle borok számára (vörös, fehér, rozé), cél kártyákat gyűjtenek (amelyeket teljesítve pontokat kapnak), idény munkásokat bérelnek fel (akik extra segítségekkel rendelkeznek).
Hogyan lehet nyerni?
A játékosoknak, mint a többi munkás lehelyezős, euro game játék esetében, itt is a legtöbb pontot szerző stratégiát kell kitalálniuk: mit mi után építenek ki a saját birtokukon, milyen cél kártyák megvalósítását tartják hasznosnak és hogyan érdemes az emberi erőforrásukkal lobbizni a táblán. Az a játékos, aki a cél kártyáinak megfelelően a legtöbb pontot gyűjti, megnyeri a játékot.
Végezetül:
A Viticulture egy nagyon jó tematikus társasjáték. Gyönyörű komponenseivel és szép grafikájával egy nőies játéknak tűnhet, holott a borászkodás önmagában férfias téma. A játékosok között a körönkénti akció foglalások miatt magas fokú interakció van, amely az euro game játékok esetében elég egyedi.
A játék megnyeréséhez jó stratégiát kell kialakítanunk, mivel a kártya felhúzásokon kívül nincsen szerencse faktor a társasjátékban.
Ajánljuk 1-6 főig, a legjobb 4-5 fővel.