A játékról röviden:
A Chalk and Chuckles kiadó 2012-ben megjelent társasjátéka 4-8 éves gyerekeknek fejlesztő társasjátékához kiegészítő csomag.
Mit kapunk a dobozban?
90 darab kártya képpel és szöveggel, 4 betűlapka
A játék menete:
A betű formálás, annak memorizálása, leírása és később szavakká alakítása a késő óvodai és kora iskolai készségek alapját jelentik. Ebben az interaktív fejlesztő játékban a gyerkőcöket megtaníthatjuk színes kártyákkal, rajzoló paddal és a motivációs elemként használatos cicával, mennyire érdekes dolog az írás/olvasás.
Helyezzük ki a gyerkőc elé a betűket, nézzük meg őket és ejtsük ki. A kezünkkel írjuk le a levegőbe egy-egy betű alakját. Mutogassuk el a betűk alakját a testünkkel. Memorizálás képpen pattogtassunk labdát a betűk felsorolásakor.
Kezdetben csak pár betűvel ismerkedjünk meg, utána megbeszélhetjük a különbséget a zöld és sárga (magán- és mássalhangzók) között.
Ha a betűkkel kellő képpen megismerkedtünk, válasszunk pár egyszerűbb, rövidebb szavas kártyát. Beszélgessünk a gyerkőccel arról, nekünk mit jelent egy-egy tárgy, amelyet a kártyán látunk. Milyen érzelmeket juttat az eszünkbe?
Keressük meg a kártyán látható szó betűit az összekutyult betűhalmazban. Rakjuk ki őket sorba, majd a pad írható részére a letörölhető filccel próbáljuk meg lerajzolni azokat. Nem baj,ha nem sikerül elsőre, visszatörölhetjük a filc végén lévő szivaccsal azt.
Felállíthatunk célokat is, hogy hány betűvel ismerkedjünk meg egy nap és mennyi szót nézzünk meg, majd írjunk le! Nagy segítségünkre lesz ebben a motivációs cica. Ennek a cicának minden nap kell tejet és élelmet adnunk. Minden egyes helyesen kimondott betű (később összeállított szó) után kap a cica enni vagy inni. Jegyezzük fel, mennyi élelmet kapott egy-egy napon. A cica ettől függően lesz jó kedvű és elégedett.
Hogyan lehet nyerni?
Hagyjuk, hogy a gyerkőc maga válasszon a kép kártyái közül (lehetőleg olyat, amin a betűket már mind ismeri), keresse meg a hozzájuk tartozó betű lapocskákat, azokat helyezze a tartóba hibátlan sorrendben, majd próbálja leírni azokat. Ha már kellő képpen memorizálta a szót, hajtsuk le az ablakokat a betűkre és próbálkozzon úgy is.
Ellenőrzés képpen nyissuk fel a kis ablakokat. Helyesen írtuk le a szót? Ha igen, kapjon a cicus egy kis ennivalót.
Végezetül:
A Spell cat-el fokozatosan taníthatjuk meg a gyerekeknek a kiejtett hangok és írott betűk közti összefüggéseket, hogyan társítsa a hangzókat és betűképeket, miként írja le a szavakat és memórizálja azokat. Ezekkel a gyakorlatokkal a gyerekek olvasási készségét kialakíthatjuk, javíthatjuk, a grafomotorikus memóriájukat segíthetjük. Az alapszetthez megvásárolható magyar és angol nyelvű kártyacsomag is, amelyekkel kettő vagy három nyelv szavait is tanulhatja akár idősebb korban is.