A játékról röviden:
Bruno Cathala (Five Tribes, Mr. Jack, MOW) legújabb stratégiai társasjátéka 8 éves kortól, 2-4 játékos részére egy könnyed stratégiai kalandra hív minket.
Mit kapunk a dobozban?
4 kezdőlapka, 4 háromdimenziós kastély (a játékosok színeihez igazítva), 48 két oldalú dominó (számok és tájak), 8 királyfigura négy színben.
A játék menete:
A játék célja, hogy minél több összefüggő területet tudjunk kialakítani és ezeken a területeken legyenek koronák is.
A játék elején minden játékos kap 1 kastélyt a kezdő mezőjére. Ez a mező jollyjokerként fog üzemelni, bármilyen tájlapka helyezhető lesz mellé.
A királyságok 5x5-ös területen kell, hogy elférjenek és a kezdő lapkánk mellé építünk. Nem szükséges, hogy középen legyen a királyi vár, de legalább egy oldalával csatlakoznia kell a földjeinkhez.
A játékot attól függően, hogy ketten vagy többen játsszuk két féleképpen kell előkészíteni. Ha csak két fő fog játszani, úgy 2-2 király bábut kapnak a játékosok és 24 dominó fog a játékban felkerülni. Amennyiben 3-4 fővel játsszuk, úgy minden játékos 1-1 király bábut kap. A dominó kockák 3 főnél 36 darabbal lesznek jelen, 4 főnél az egész készletet használjuk.
A tájlapkák közül négyet találomra kiemelünk és a hátoldalukon látható számozás szerint felhelyezzük őket sorrendben a legkisebbel kezdve. Felhelyezés után felfordítjuk őket és a kezdő játékos felteheti a király figuráját (ha ketten játsszuk, akkor felváltva a kettő bábut). A négy tájlapka közül bármelyikre le lehet helyezni a bábut. Ha minden játékos bábuja elfoglalta a helyét, felkerül a második sor tájlapka is, úgyan úgy, mint előzőleg.
A második kör választását az kezdi, aki a legfelső lapkára tette a bábuját. Választhat magának egy új területet, azaz ráteheti a bábuját. Amelyik tájlapkáról ellépett, azt helyezheti a királysága mellé.
Ez a lépés folyamat fogja végig kísérni a játékot. A játékosok célja, hogy egy-egy tájterületből minél több összefüggő mezőt hozzanak létre. Még fontosabb, hogy ezeken a mezők egyikén minimum egy korona legyen, ugyanis a végpontozáskor csak azok a területek érnek bármit, ahol az összefüggő rész egyik lapkáján volt korona. Ha több koronát is sikerült beleépíteni, úgy a számolásnál annyival kell szorozni az összeépült területeket.
Hogyan lehet nyerni?
Az alapjátékban felszorozzuk a koronák számával az összeépített tájegységek számát. Egy dominó két négyzetből áll, ezek a négyzetek lehetnek különböző tájak is. A sarokkal érintkező területek nem minősülnek összeérőnek.
A játék felkínál több játék variációt is, pl. hogy két fővel használjuk az összes tájkartont és 7x7-es területre építhetünk, stb.
A játék végén mindig az nyer, akinek több pontja lett.
Végezetül:
A játék alapszabályai pár perc alatt megtanulhatóak, még is egy remek stratégiai játék. Érdemes előre tervezni, nézni a többi játékos lépéseit és kombinációit. Hogy melyik tájkartonból mennyi van és a koronák hogyan oszlanak el, azt egy külön táblázatban látni fogjuk, így aki szeretne még inkább stratégiázhat!
Bátran ajánljuk családoknak és az összetettebb játékokat kedvelőknek is, hiszen több van ebben a játékban, mint azt elsőnek hinnénk!