A játékról röviden:
Rudi Hoffmann társasjátéka, 1989-ben elnyerte az Év játéka díjat. A társasjáték 13 éves kortól, 2-4 játékos számára egy remek taktikai társasjáték a kávézók világából!
Mit kapunk a dobozban?
1 darab tábla, 100 vendégkártya (48 hölgy és 48 úr összesen 12 nemzetből, 4 joker kártya: 2 gölgy és 2 úr), pont tokenek, 1 darab anyagzsák, játékszabály.
A játék menete:
A játékban asztaltársaságokat fogunk létre hozni, figyelve arra, hogy milyen nemzetiségek kerülnek egy-egy helyre. A nemi arányok mindig a következő képpen kell, hogy alakuljanak: 1 nő - 1 férfi vagy 2 nő - 1 férfi vagy 2 férfi - 1 nő, vagy 2 nő - 2 férfi. Minden nemzetnek van saját asztala, ahova letehetjük őket. A négy személyes asztalok 1-1 széke, a mellettük lévő másik nemzetiségi asztal miatt más nemzetiségű emberrel is feltölthetőek. Például, ha az amerikai asztal mellett van a spanyol, úgy egy széken két nemzetiségben is ültethetünk embert.
Pontokat a letett vendégek után kapunk. Az első játékosnak mindenképpen két lapot kell lehelyeznie: nem árválkodhat egy vendég sem egyedül, így fontos szempont kezdéskor, hogy ki az a játékos, akinek van megfelelő két vendégkártyája.
A játékosok húzzanak 5-5 vendégkártyát. A játékos a körében három dolog közül választhat: letesz 1 vagy 2 lapot (az első játékosnak tehát kötelezően 2 darabot), letesz 1 lapot a bárba, kicserél egy lent lévő jokert a helyes vendéglapra (természetesen akkor, ha van lent joker). Amelyik asztalhoz első vendégnek tettünk le egy vendégkártyát, az a személy még nem hoz pontot, csak a második vendég az asztalnál.
Ahogy sokasodnak a vendégek a kávézóban, annál több pontot kaszálhatnak a játékosok. Amelyik vendégkártyát harmadiknak teszik le, az automatikusan három pontot számol, ha esetleg olyan helyre tették, ami két asztal közötti és a mellette lévő asztalnál is ülnek, akkor az a pont mennyiség is hozzáadódik az előző háromhoz.
Azok az asztalok, amelynél csupa saját nemzetiségű ember ült le, a negyedik (azaz utolsó) vendégkártya lerakásánál dupla pontot hoznak. Tehát ha egy kínai asztalnál minden a három vendég kínai és a soron következő játékos le tudja tenni a kínai vendégét negyediknek (figyelve a nemiségekre), úgy nem 4, hanem 8 pontot fog számolni.
A letett vendégkártyákért mindig annyit húzunk, amennyi lement, azaz 5-re egészítjük vissza a 'kezünket'. Azonban ha az előzőképpen tiszta nemzetiségű asztalt hoztunk létre, nem kell húznunk.
A bárban 20 hely van, különböző pont értékekkel. Van, amelyik pontot hoz és van, amelyik elvesz a már összegyűjtöttünkből.
Hogyan lehet nyerni?
A játék több féleképpen érhet véget: ha már csak 4 vendégkártyát lehet kihúzni a zsákból, a játéknak vége. Ha minden asztalnál lévő hely betelt vagy olyan helyekre nem sikerült letenni vendégkártyát, ahol a nemiség tiltja azt (tegyük fel két egymás melletti asztalnál a közbenső helyre azért nem tudunk lepakolni, mert a két asztalnál 2 nő - 1 férfi és 2 férfi - 1 nő ül, azaz harmadik nőt és harmadik férfit se tehetünk le), de a többi hely már mind foglalt, is véget ér a játék.
Ha valaki az összes kártyáját elfogyasztotta, ez az előbb említett tiszta nemzetiségi asztalok létrehozásával lehetséges.
A játékosok ekkor összeszámolják a begyjtött pont zsetonjaikat és kihírdetik a győztest.
Végezetül:
A Café International egy nagyon szórakoztató, taktikázó és mégis könnyed társasjáték! Élvezetes már két fővel is a játék, néggyel pedig kiszámíthatatlanabbá válik. Azt gondoltad leteheted azt az indai hölgyet? Mire rád kerül a sor, valaki kettő hölgyet is lepakolt... Nincs indiai férfid? Akkor nézzük, máshová mi kerülhetne.
Izgalmas társasjáték baráti társaságoknak, családoknak!